Църногорски събор – пълна програма

ЦЪРНОГОРСКИ СЪБОЄ СЪРЦЕТО НА ГРАОВО“ – 13-15  юли  2018г.

Църногорски манастир „Свети Безсребреници Козма и Дамян”, с. Гигинци, община Брезник

П Р О Г Р А М А

13 юли
16:00  –  Колоквиум: “ Развитие и бъдеще на културния и поклонническия туризъм в област Перник“ – голямата трапезария на манастира;
17:30  – Фолклорна  програма – открита сцена на поляната край манастира
– Танцов състав “Зора“ и фолк- фитнес при НЧ „Зора -1856“ – гр. Дупница;
– Пенсионерски клуб от с. Волуяк, Столична община
– Светла Дукатева от гр. Смолян – победителка от „Пирин фолк“ (Сандански)  през  2017 г. в категория авторска песен.


19:00  – Молебен и водосвет за начало на събора – в двора на манастира;
20:00  – Фолклорен концерт  “Гласовете на Граово“  сучастието на Павлина Горчева, Георги Гьолски, Сорина Богомилова, Ива Давидова, София Илиева  и Румяна Попова
22:00  – Народен оркестър „Граовци“  с ръководител Иван Иванов – гр.  Перник;
14 юли
09:00-11:00 – Света Литургия с участието на квартет „Славей“ – в манастирския храм „Св. Силуан Атонски“;
09.30-10.30 –  Фолклорна програма –  Първи часови пояс:
– НЧ ”Д. Иванов-1927”- кв. ”Калкас”, гр. Перник;
– НЧ „ Люлински изгрев-1903” – с. Големо  Бучино, община Перник;
– НЧ „Искра-1932” – с. Слаковци, община Брезник;
– НЧ ,,Пробуда -2002“ – с. Злокучене,   община Самоков;
10:30-12:00 – Втори часови пояс:
– НЧ „Светлина-1945”- с. Мърчаево, столична община Витоша;
– НЧ „Чичо Стоян-1927“- с. Дивотино, община Перник;
– НЧ “Св. св. Кирил и Методий-1933“- с. Вискяр, Община Перник.
– Пътуващо читалище на Ивайло Шопски – София
– Демонстрация с кобила  Фризи – сдружение „Нартан” – кв. „Църква” – Перник
– Маргарита Зарева – певица от гр. Перник;
12:00        – Официално откриване –  Приветствия от г-н Румен Порожанов – министър  на земеделието и  г-жа Ирена Соколова – областен управител на  Перник и председател на Инициативния комитет за Църногорския събор;
Музикална програма с участието на  Сорина Богомилова и Дивотинските танцьори,
13:00      Обеден концерт на  Квартет „Славей“ (Светла Караджова, Лиляна Галевска, Ваня Вакари, Кристина Карамфилова) и  Ансамбъл „Родопа“ – гр. Смолян
14:00-16:00 – Четвърти  часови пояс:
– НЧ “Христо Ботев-1903” – с. Радуил, община Самоков;
– НЧ „Д.  Цонов-1903“ – с. Лазарово, община Кнежа, област Плевен;
– НЧ „Хр. Ботев-1903”- с. Радуил, община Самоков;
– НЧ „Васил Левски-1940“ – с. Маджаре, община  Самоков;
– НЧ „Евлоги Агайн-1927“  – с. Владимир, Община Радомир;
– НЧ „Иво Войвода1928” – с. Долна Секирна, община Брезник;
– НЧ „Светлина- 1927” – с. Бистрица , община Дупница;
– НЧ ”Св Иван Рилски -1922” – с.  Мрамор,  Столична община;
16:00-18:00 – Пети часови пояс:
– НЧ ”Н. Хайтов-1936” – София;
–  НЧ  „Светлина-1906” – с. Владая, Столична община;
–  НЧ „Васил Левски-1968” – с. Рударци, община Перник;
– Клуб на железничаря –  гр. Перник;
– НЧ ,,Св. св. Кирил и Методий“ – с. Ярлово, община  Самоков;                                                           –  НЧ ,,Васил Левски-1938“  – с. Алино, община Самоков;
– ФА „Гергьовски здравец“  –  София;
– НЧ „Крюгер Николов-1922“ – с. Пещера, община Земен;
– Танцова формация „Пендари“ от град Банкя, Община Банкя;
18:00 -19:30 – Шести часови пояс:
–  НЧ „Отец Пайсий-1934“ – кв. Симеоново, Столичен район Витоша;
– НЧ „Просвещение-1870“ – гр. Брезник, община Брезник;
– НЧ ,,П. К. Яворов -1926” – с. Мещица,  община Перник;
– Сдружение „Нартан”- кв. „Църква”,  гр. Перник;
– Представяне на автентична  Граовска сватба – НЧ ,,Васил Левски-1938“ – с. Алино, община Самоков и  НЧ „Крюгер Николов-1922“ – с. Пещера, община Земен;
Основни елементи: Женене за беневреци, забраждане на невеста, китене на бошча,  игра с дарове, шарене на хоро и др.
19:30-21:00 – Концерт „С  Граово в сърцето“ с участието на Радка Алексова, Валерия Момчилова,  Димитър Лукарски, Ева и Ива Валентинови, Антонио Симеонов, Ана-Мария;
21:00 -22:00 – Концерт на Ансамбъл „Българе“
22:00 -23:00 – Изпълнения на Народен оркестър „Граовци“  – гр. Перник
 15 юли
09:00 -11:00 –  Неделна света Литургия в манастирския параклис „Св. Силуан Атонски“;
09:15 – Фолклорна програма – Първи часови пояс:
– НЧ „Спасовица-2008“- с. Николичевци,  община Кюстендил;
– НЧ „Методи Андонов-1927“ – с. Калище, община Ковачевци;
– НЧ „Европа-2014” с. Мощанец, Военен клуб – Благоевград;
– НЧ “Васил  Левски 1916“ – с. Кленовик, община Радомир;
– НЧ „ Наука-1967” – с. Черна гора, община Перник;
– НЧ ”Просвета-1927- с. Невестино, община Невестино;
– НЧ ”Просвета-1922” – с. Слокощица, община Кюстендил;
11:00-12:00 – Втори часови пояс:
– НЧ „Лазо Стянов-1927“ – с. Косача, община Ковачевци;
– НЧ „Просвета- 1928” – с. Кондофрей , община Радомир;
– ТШ „Терпсихора“  – гр. Дупница;
–  ФПД „Настроение“ – с. Ресилово, община Сапарева баня;
–  ТК „Хопа-тропа“ при кметството в  с. Студена, община Перник
12:00-13:00 Концерт на Ансамбъл „Граовска младост“ при ОКДК – гр. Перник;
13:00-15:00 Изпълнения на Оркестър „Канарите“;
15:00- 18:00 – Народно веселие

 

Откритите  сцени  са на манастирските ливади на около 300 м от обителта.

В програмата са включени:
– Възстановка на българско село с демонстрация на народни занаяти и представяне на традиционна  Граовска сватба;
– Демонстрация на средновековна техника за плетене на ризници, снимки със средновековно снаряжение;
– Хайдушки игри и снимки с облекло, оборудване и оръжие на хайдутите;
– Конкурс за най-харесвана мъжка, женска и детска снимка в народни носии;
– Работилница „Камбанен звън“  за биене на манастирските камбани;

– Ателие „да славим Господа“ за усвояване на църковни сръчности;

– Гостува „Пътуващо читалище“;

–  Мобилни изложби  „Уникални църкви и манастири от Брезнишко, Трънско, Пернишко и Радомирско“ и “Граовци в края на XIX  и началото на XX век“.
–  Демонстрация на местни породи животни;
–  Голям фермерски базар, с щандове на продукти  от  манастири от страната и чужбина.

– Щандове на майстори на художествени занаяти.

Организатори: Инициативен комитет с председател Ирена Соколова – областен управител на Перник   и с участието на Сдружението на работодателите КРИБ-Перник, кметовете на общините в област  Перник, общественици, с подкрепата на Министерство  на земеделието, храните и горите, Обединени български животновъди и Българската православна църква.
Фондация „Георги Енчев”
Генерални спонсори: „Асерел   Инвестмант“ и ОЗК- Общинска застрахователна компания